Jak wybrać agrowłókninę okryciową na zimę?

Kategorien

Hersteller

Jak wybrać agrowłókninę okryciową na zimę?

Jak wybrać agrowłókninę okryciową na zimę?

Ochrona roślin na zimę jest często jedynym sposobem, by uchronić nasz ogród przed zmarznięciem. Warto jednak wiedzieć jak i kiedy należy to zrobić, aby mieć pewność, że nie zaszkodzimy naszym roślinom.

Ogrodnictwo to bardzo popularne zajęcie w sezonie letnim. Różnobarwne rośliny stanowią też wspaniałą dekorację naszych ogrodów. Gdy sezon letni zaczyna powoli przemieniać się w jesienne zawieje, do zimy przygotowuje się również nasz ogród – drzewa tracą liście. Powstaje coraz więcej sposobów na ochronę roślin na zimę. Dlatego tak ważne jest zapoznanie się z podstawowymi zasadami ochrony roślin.

Kiedy okrywać rośliny?

Nie za wcześnie i nie za późno. Najlepiej poczekać, aż temperatura spadnie do minusowych i zamarznie wierzchnia warstwa gleby. Zbyt wczesne przykrycie roślin wabi gryzonie, może też sprawić, że rośliny będą bardziej wrażliwe na mróz. Należy również pamiętać o zdjęciu osłon wczesną wiosną, kiedy temperatury są już dodatnie.

Jakie rośliny należy okrywać?

Szczególnie ważna jest ochrona roślin o dużej wrażliwości na mrozy. Głównie mowa tutaj o winoroślach, iglakach czy różach. Oprócz tego okrycia będą wymagać małe drzewka i krzewy, a także pnącza, pnie i pędy roślin. 

Jaki materiał najlepiej wybrać?

Do roślin wrażliwych najbardziej polecanym materiałem jest agrowłóknina. Najlepiej sprawdza się jeśli jest wykonana z polipropylenu o gramaturze od 20 do 50 g/m2. Może ona ochronić rośliny nie tylko przed ujemnymi temperaturami, ale też groźnym często w sezonie jesienno-zimowym, wysuszającym wiatrem. Jej odpowiednio dobrana gramatura zapewnia ochronę nawet w bezśnieżne i bardzo mroźne zimy - przepuszcza wodę i nawozy płynne. Na rynku dostępne są włókniny w różnych kolorach, sprzedawane w metrach bieżących. Możemy wybrać, czy najbardziej w naszym ogrodzie sprawdzi się włóknina czarna, biała czy brązowa, przy czym najbardziej polecaną jest biała, która rozprasza światło i umożliwia krążenie powietrza. Wyjątek stanowią formowane bukszpany i różaneczniki, do których warto dobrać ciemniejszą tkaninę – na przykład brązową lub czarną, która przepuszcza mniej światła.

Jakie są największe atuty agrowłókniny?

Jej głównym zadaniem jest ochrona gleby przed wychłodzeniem w trakcie mroźnych zim. Dzięki odpowiedniej gramaturze zwiększa ona temperaturę ziemi, którą ochrania i spowalnia jej wysychanie. Przepuszcza przy tym wodę i powietrze, przez co zapewnia odpowiednie warunki do pobierania tych składników z atmosfery. W dodatku przyczynia się do wzmocnienia systemu korzeniowego i do przyśpieszenia wegetacji roślin. Jako materiał może przysłużyć się też do zachowania czystości, a co za tym idzie odpowiednich warunków fitosanitarnych.

W jaki sposób zabezpieczać rośliny agrowłókniną?

Rośliny należy owinąć agrowłókniną od samej podstawy aż do wierzchołka. Całość warto owinąć sznurkiem, aby uniknąć zsuwania się włókniny. Można też spiąć jej brzegi zszywkami. Włóknina powinna miękko otulać rośliny, nie krępując zarazem jej pędów.

.

 

Scroll