O czym należy pamiętać otwierając lokale gastronomiczne od 18 maja?

Categories

Manufacturers

O czym należy pamiętać otwierając lokale gastronomiczne od 18 maja?

O czym należy pamiętać otwierając lokale gastronomiczne od 18 maja?

Ci z nas, którzy nie wyobrażają sobie wiosny bez wspaniałych posiłków w tłocznych restauracjach i długich wieczorów przy barowym stole, w końcu będą mogli naprawdę odetchnąć z ulgą. Od najbliższego poniedziałku, czyli 18 maja otwarte zostaną restauracje, bary i kawiarnie po ponad 2 miesiącach przerwy w działalności. Na jakie zmiany muszą przygotować się wielbiciele jedzenia na mieście? W co zaopatrzyć muszą się restauratorzy?

Najnowsze komunikaty opublikowane przez Kancelarię Premiera Mateusza Morawieckiego potwierdzają, że w ramach nowych zasad odmrażania gospodarki, restauracje, a także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne będą mogły zacząć ponownie funkcjonować. Nie obejdzie się jednak bez szeregu obostrzeń, które obejmują między innymi liczbę osób przypadających na metr kwadratowy powierzchni restauracji oraz zaostrzone zasady higieny osobistej.
Restrykcje wprowadzone przez prawo uniemożliwiały funkcjonowanie wielu przedsiębiorcom prowadzącym między innymi kawiarnie, restauracje czy salony piękności. Dotychczas jedynym sposobem ich funkcjonowania były więc realizacje zamówień na wynos lub z dostawą do klienta. Miało to na celu jak największe ograniczenie kontaktu między ludźmi, by wirus nie rozprzestrzeniał się. Kolejna tura odmrażania gospodarki zakłada zdjęcie tych ograniczeń, a co za tym idzie wprowadzenie również szeregu zmian w funkcjonowaniu gastronomii.


Jak do nowych wymogów mogą przygotować się restauratorzy?


1. Przygotowanie ogródków zewnętrznych


Nie każda restauracja stawia na wydawanie posiłków na zewnątrz. W najnowszych realiach jednak jest to jeden z najbezpieczniejszych systemów, w jakich może funkcjonować gastronomia. Warto więc zaopatrzyć naszą przestrzeń przed restauracją w stoliki i odpowiednie osłony - parasole, kotary czy markizy. Umilą one czas naszym gościom i ochronią ich przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. W komunikacie premiera przeczytać możemy, że w przestrzeni wewnątrz restauracji będzie mógł przebywać 1 klient na 4 m2. Takiego ograniczenia nie nakłada się jednak na ogródki restauracyjne.


 Co najlepiej sprawdzi się do stworzenia wspaniałej atmosfery w naszych ogródkach?


Na największą uwagę zasługują tkaniny markizowe, których jakość i głębia koloru trafią nawet do najbardziej wymagających gości. Polecamy tkaninę akrylową firmy SALUEDA, która skradnie serca klientów, ale też sprawi, że nasza przestrzeń będzie wyglądała świeżo i zadbanie. Szeroka gama kolorów, z których wybierać możecie na naszej stronie, wysoki wskaźnik nieprzemakalności tkaniny i odporność na działanie UV to kolejne z wielu zalet tego materiału.
Jeśli jednak tkanina markizowa nie przypadnie nam do gustu, na wybór tkaniny na parasole i osłony polecamy również znacznie cieńszą i tańszą tkaninę poliestrową. Osiąga ona gorsze wskaźniki niż tkanina akrylowa, ale jest równie często wybierana do ozdabiania naszych ogródków oraz szycia osłon i parasoli.
Idealnym materiałem, który sprawdzi się do budowy namiotów ogródkowych, które stworzą dodatkową przestrzeń dla naszej restauracji będzie materiał plandekowy o gramaturze ok. 630-650 g/m3. Tego typu materiały doskonale sprawdzają się do szycia niewielkich namiotów, które zaskakują swoją wyjątkową jakością. Polecamy więc wybór naszych autorskich materiałów BT630 lub BT650 dostępnych w wielu kolorach.
Oddzielenie stolików od siebie na odległość 2 metrów lub ustawienie przegród
Najnowsze obostrzenia zakładają rozdzielenie stolików z zachowaniem co najmniej 2 metrów odległości pomiędzy nimi. Przez to na tej samej przestrzeni będziemy w stanie ustawić o wiele mniej miejsc siedzących i przyjąć mniej gości. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się więc ustawienie przegród w naszej restauracji wykonanych z folii przezroczystych, które będą zapobiegały rozprzestrzenianiu się wirusa, a zarazem nie ograniczą widoczności w restauracji. Według komunikatu premiera stoliki oddzielone od siebie przegrodami o wysokości minimum 1 m skracają wymaganą odległość od siebie stolików do 1 metra. To oznacza, że postawienie na metrowe osłony stolików pozwoli restauratorom na ustawienie o wielu więcej miejsc w swojej restauracji.
Jaki materiał sprawdzi się do produkcji osłon w restauracjach?
Polecamy wybór grubej folii przezroczystej - do wyboru pozostawiamy folię o grubości 2 mm lub 1 mm. Grubsza jest mniej elastyczna i może nie sprawdzić się w miejscach, gdzie przegrody narażone będą na częste przestawianie i zmienianie położenia. Cieńsza natomiast jest mniej odporna na rozrywanie, ale sprawdzi się jako przesłona czy kurtyna przesuwna, która będzie mogła być rozkładana i składana wedle potrzeb. Sprawdź pełen asortyment naszych folii przezroczystych na stronie.
Częsta dezynfekcja stolików i dbałość o przestrzeganie zasad higieny
Obowiązkiem restauratorów będzie również zadbanie o odpowiednie ograniczenie rozprzestrzeniania się zarazków w restauracji. Warunkiem koniecznym jest dokładna dezynfekcja stolików po każdym kliencie, a także nakładanie masek ochronnych przez obsługę kuchni i kelnerów.
Zniesienie obostrzeń i otwarcie restauracji jest jednym z założeń odmrażania gospodarki. Od najbliższego poniedziałku 18 maja będziemy więc mogli obserwować zmieniający się przez epidemię świat w trochę przyjemniejszej atmosferze jedząc posiłek wraz z rodziną czy przyjaciółmi. Warto jednak przestrzegać zaleceń i uzbroić się w odpowiednie materiały namiotowe do stworzenia wygodnych i bezpiecznych ogródków piwnych, a także w folie, które pomogą odgrodzić klientów od siebie. W ten sposób wspólnie zadbamy o własne bezpieczeństwo ucząc się funkcjonować w nowym systemie.

Scroll